Як вибрати тепловий насос? Теплові насоси та їх переваги

Мрієте про економну систему опалення? Хочете, щоб для обігріву заміського будинку не використовувався газ? 

Тоді варто звернути увагу на передові еко технології, флагманом яких є теплові насоси!

Тепловий насос (ТН): що це, як працює дане обладнання?

Тепловий насос є установкою для автономного опалення житлових приміщень і комерційних будівель. Даний агрегат також використовується для нагріву ітеплові насоси подачі води.

Головні переваги :

екологічність;
компактність;
економічна доцільність.

Для роботи теплові помпи використовують тепло землі, води або повітря, буквально перетворюючи їх температуру в чисту енергію.

Переваги теплової помпи

Надійність. Тепловий насос здатний пропрацювати без капітального ремонту 10-15 сезонів. Даний показник вважається високим, якщо провести порівняння з іншими системами.

Автономність. Робота теплового насоса здійснюється автоматично: не потрібно втручатися або постійно контролювати його роботу. Досить проводити огляд системи кожен сезон.

Мінімальні витрати на електрику. Електрика потрібно для роботи компресора, який споживає всього 25% від загальної кількості енергії, решта 75% беруться безкоштовно від природних джерел.

Є і свої мінуси - дорожнеча теплових насосів. З іншого боку, витративши гроші на придбання даного пристрою, ви зможете в подальшому економити на його експлуатації та вартості енергоресурсів. Важливо підкреслити, що використання теплового насоса доцільно в будинках і приміщеннях з хорошою теплоізоляцією.

    Відео про те, як працює тепловий насос?

    

Для швидкого розуміння принципу роботи цього обладнання, наведемо такий приклад. Людство активно використовує холодильники, які працюють за принципом відбору тепла у продуктів харчування. При цьому надлишки теплової енергії холодильники відводять назовні. Теплові насоси працюють за схожим принципом, тільки в зворотному порядку. Як і в холодильнику, тут також використовується холодоагент температура кипіння якого набагато менше, ніж у будь-якій іншій рідині. Холодоагент погл инає тепло з навколишнього середовища: грунту, води, повітря, і випаровується. Отриманий газ стискається компресором, і теплоносій отримує потрібну для опалення температуру. Так відбувається нагрів води, що циркулює в контурі обігріву будинку. Після віддачі тепла газоподібний холодоагент знову повертається до свого початкового стану. Цикл повторюється знову і знову. Виходи           ть, що тепловий насос буквально викачує тепло з навколишнього простору.

Тепловий насос: сильні сторони

Як вже було зазначено, дані пристрої використовуються як для опалення, так і для гарячого водопостачання. Але крім цього, теплова помпа здатна стати серцем системи кондиціонування повітря. ТН відрізняється від генераторів, що використовують як паливо дизельне паливо, газ, електрику тим, що при виробленні тепла приблизно 80% всієї енергії надходить з навколишнього простору. Джерелами при цьому є: водне середовище, повітря, грунт, скельна порода, зуміли накопичити енергію сонця за період теплої пори року.

      Види теплових насосів:

джерело тепла - земляний контур

Геотермальний насос "грунт-вода" із  земляним контуром
В даному випадку джерелом тепла служить грунт. На глибину замерзання грунту закопується трубопровід з розрахунку: один метр труби 20-30 Вт теплової віддачі. Відстань між трубами повинно бути не менше 0,8-1,2 метрів. Після нескладних математичних підрахунків визначаємо, що для отримання 10 кВт енергії, буде потрібно контур довжиною 333-500 метрів. Контур укладається досить компактно, займаючи приблизно до 600 квадратних метрів площі.

джерело тепла - свердловина

 

Теплова помпа "грунт-вода" із бурінням свердловин 
Такий підхід використовується в тих місцях, де замість грунту представлена скеляста порода. Трубопровід опускається в заздалегідь вибурені свердловини. Кількість свердловин і їх глибина залежатимуть від загальної розрахункової довжини контуру. Відзначимо, що скельна порода має більшу теплоємність, ніж грунт, тому кожен метр труби буде дорівнювати 50-60 Вт енергії. Для нормальної роботи геотермального насоса потужністю 10 кВт, буде потрібно створити контур загальною глибиною 170-200 метрів. 

джерело тепла - водойма

Теплова помпа "грунт-вода" з контуром в проточній водоймі.

Для монтажу цієї системи, укладання контуру проводиться на дно водойми. Такий варіант є ідеальним за всіма показниками: короткий контур, найбільш висока температура навколишнього середовища, як наслідок висока ефективність роботи. Один метр труби підводного контуру дорівнює 30 Вт теплової енергії. Для отримання 10 кВт тепла, потрібно 300 метрів загальної траси. 

джерело тепла - озероТеплова помпа "вода-вода" з використанням грунтових вод                

Грунтові води є кращим джерелом енергії, завдяки тому, що навіть в зимовий час температура цього ресурсу не опускається нижче негативною позначки. Насоси, які отримують енергію від грунтових вод, мають найбільш високий ККД. Проходячи через тепловий насос, вода віддає своє тепло, і повертається назад  у свердловину. 

джерело тепла - повітря

Тепловий насос "повітря - вода"              Даний агрегат не вимагає монтажу підземного чи підводного контуру. Як правило, установки даного типу використовуються в тому випадку, коли інші варіанти відбору тепла не можуть бути реалізовані. Теплова енергія повітря використовується до позначки -20 градусів. Якщо вдарили сильні морози, і температура опустилася нижче цього показника, за справу береться додатковий теплогенератор. З огляду на той факт, що температура повітря опускається нижче -20 градусів не більше ніж на 10-30 днів в році, застосування такого насоса стає гарною підмогою для економії на газі й електриці.

                   

 Питання, які часто виникають по теплових насосах

1. Для чого призначений тепловий насос (надалі - ТН)?

ТН виконує наступні функції:

а) забезпечує будинок теплом;

б) забезпечує гарячою водою;

в) охолоджує будинок літом.    

2. Чи можна комбінувати ТН з твердопаливним, газовим чи електричним котлом?

Так. Оскільки ТН забезпечує до 80% потреб будинку в теплі, поєднання з твердопаливним чи газовим котлом дає змогу безперебійно опалювати будинок в зимовий період.

3. Чи можна поєднювати ТН з ВЕУ, сонячними колекторами та сонячними батареями?

Так. ТН можна успішно поєднати з іншими альтернативними джерелами енергії, такі як: ВЕУ, сонячні колектори та сонячні батареї.

4. Які є джерела тепла для ТН?

а) грунт;

б) вода (озеро, річка, грунтові води);

в) повітря.

5. Яке джерело тепла є найбільш ефективним для опалення будинку?

Найбільш ефективним джерелом для опалення будинку являються грунтові води, завдяки відносно високій температурі протягом зимового періоду. При цьому коефіцієнт перетворення для ГН складає 5-6 (при використанні тепла землі, коеф. перетворення складає 3-4)

6. Які є види теплових насосів?

а) грунт-вода;

б) вода-вода;

в) повітря-вода;

г) грунт-повітря;

д) вода-повітря;

е) повітря-повітря.

7. Які недоліки ТН як основного джерела опалення для будинку?

Основним недоліком є значні первинні затрати на купівлю та встановлення насоса, а також збільшення споживання електроенергії.

8. Чи можна в кожному будинку встановити ТН?

Так, але слід враховувати особливості (наявність території для бурових робіт, утеплення будинку тощо)

9. За скільки років окупляється ТН?

Середня окупність складає 3-7 років. Однак, це залежить від багатьох факторів (розташування будинку, опалювальної площі тощо)

10. Якщо я проектую новий будинок, що необхідно враховувати при встановленні ТН?

а) передбачити територію для бурових робіт (мін. 3-5 соток);

б) утеплити будинок;

в) встановити підігрів підлоги;

г) розрахувати кількість радіаторних батарей на температуру 40-45 С;

д) забезпечити електроживлення на 380 В.

Вам складно визначитися з вибором?

Що ж, ми вас чудово розуміємо, тим більше що для України ця технологія є абсолютним ноу-хау. Але, як би там не було, в нашій компанії працюють справжні фахівці, здатні дати важливий рада вже після першої консультації. Звичайно, іноді, щоб визначити тип теплового насоса, потрібно прибути на місце, але і про це можна не турбуватися. Наші фахівці швидко проведуть необхідні заміри та розрахунки.


Підбір теплових насосів. Цінаimages3

теплові насоси mitsubishi electric zubadan